Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zlot w Czyżewie

Utworzono dnia 15.06.2015

PO RAZ KOLEJNY WZIĘLIŚMY UDZIAŁ

W ZLOCIE PRZYJAŹNI DRUŻYN HARCERSKICH

I GROMAD ZUCHOWYCH W CZYŻEWIE.

 

 


 

            Dwadzieścia siedem osób z 22 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej wzięło udział w Zlocie Przyjaźni Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych w Czyżewie w dniach 12-13.06.2015r.

            Celem zlotu była

  • integracja środowisk harcerskich;
  • wymiana doświadczeń między drużynami;
  • propagowanie aktywnego wypoczynku.

 

            Miejscem zbiórki była Dąbrowa Wielka. Kiedy wszystkie drużyny się zameldowały, przemaszerowały na pobliski cmentarz. Tam odwiedziły grób druhny Anny Osipowskiej[1]. Tam też poznały historię tej wielkiej osobowości, którą opowiedział jej serdeczny przyjaciel i współpracownik - dh. Zdzisław Bieranowski.

Udaliśmy się także na  grób nauczycieli tajnego nauczania oraz zbiorową mogiłę poległych podczas II wojny światowej w bitwie w okolicach Dąbrowy W. Harcerze, zzłożyli kwiaty, zapalili znicze oraz uczcili pamięć zmarłych minutą ciszy.

            Następnie powróciliśmy na miejsce zbiórki, gdzie odbył się apel rozpoczynający zlot, na który przybył także  komendant Hufca Nadnarwiańskiego ZHP hm. Wiesław Domański.

Po oficjalnym powitaniu odbyło się ognisko obrzędowe, prezentacja drużyn, śpiewy i pląsy. Gawędę poprowadziła phm. Halina Lipińska, a komendantką zlotu ogłoszono pwd Annę Walaszek.

            Na członkinie naszej drużyny czekała również niespodzianka. Trzy druhny bowiem rozkazem  L01/2015 pomyślnie zakończyły próbę i otrzymały krzyże harcerskie, a były to: Kamila Mostowska, Kinga Dębek i Julia Bączyk. [2] Gratulujemy.

            Dzień pierwszy zlotu nie skończył się jednak na tym. Kiedy przemieściliśmy się na miejsce noclegu do Zespołu Szkół w Czyżewie, a harcerze i zuchy zjadły kolację, wcale nie w głowie było im spanie. Wtedy dopiero rozpoczęła się zabawa taneczna. Dyskoteka trwała do późnych godzin nocnych, albo nawet wczesnych porannych.

            Kolejnego dnia z samego rana udaliśmy się do Muzeum Ziemi Czyżewskiej. Częścią Muzeum jest Pomnik Zesłańców Sybiru - wagon poświęcony pamięci mieszkańców Czyżewa i okolic, deportowanych ze stacji kolejowej w Czyżewie przez okupantów sowieckich w latach 1940 – 1941. Ów wagon przypomina tragiczną podróż setek mieszkańców tej ziemi, wywiezionych w głąb Rosji. Takie same towarowe wagony, w 1946 r., przywiozły tam zdziesiątkowanych zesłańców po sześciu latach katorżniczej pracy w Związku Sowieckim.
Ekspozycja poświęcona historii Ziemi Czyżewskiej przypomina dzieje regionu i życie jego mieszkańców. Jest wśród pamiątek także opis 84 lat działalności Związku Harcerstwa Polskiego na tych terenach.         

W dalszej kolejności, tuż po obiedzie, rozpoczęły się rozgrywki sportowe. Zawody w różnych konkurencjach: piłka nożna, rzuty piłką do kosza, rzut kółkiem do celu, rzut piłeczką do celu, ringo.

Walczyliśmy dzielnie i osiągnęliśmy sukces:

- II miejsce w rzutach kółkiem do celu zajęła Zuzanna Chrapczyńska;

- II miejsce za rzucanie piłeczką do celu dla Patrycji Tatko;

- a nasza w większości żeńska drużyna zajęła III miejsce w turnieju piłki nożnej chłopców.

Laureaci otrzymali dyplomy, lody i cukierki, które wręczono na apelu kończącym zlot.

                Ten zlot pozostanie na długo w naszej pamięci.

 

[1]      Anna Osipowska  od 1929 r. w Dąbrowie Wielkiej zaczęła  organizować ruch harcerski.  W 1930 r. założyła  w Dąbrowie Wielkiej  I Drużynę Harcerek im. Emilii Plater. W 1932 r. brała udział w światowej konferencji w Buczu, której uczestniczką była Naczelna Skautka Świata – Olave Baden Powell.  W 1934 r. A. Osipowska  została hufcową powiatu wysokomazowieckiego. Wówczas w hufcu w działało pięć drużyn. Do końca życia interesowała się harcerstwem, służyła radami i przykładem młodszemu pokoleniu. Anna Laszkówna Osipowska zmarła 9 października  2003 r. Została  pochowana na cmentarzu w Dąbrowie Wielkiej.

         

[2]        Przypominamy, że krzyż harcerski może otrzymać harcerz, który jest umundurowany i złoży próbę harcerską.

Biuletyn Informacji Publicznej

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

REFORMA EDUKACJI