Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O szkole

Czcionka:

CHARAKTERYSTYKA  SZKOŁY

 

Informacje o szkole

Nazwa

Szkoła Podstawowa w Srebrnej

Status

Publiczna

Organ prowadzący

Urząd Gminy Szumowo

Organ nadzorujący

Kuratorium Oświaty w Białymstoku

Adres

Srebrna 81, 18 – 305 Szumowo

Gmina

Szumowo

Powiat

Zambrów

Województwo

podlaskie

Telefon

(86) 476 85 44

Imię i nazwisko dyrektora

mgr Grażyna Kaczorowska

Organizacja szkoły

Liczba oddziałów przedszkolnych

2

Liczba oddziałów klas I - VIII

8 (po 1)

Pracownicy

Nauczyciele:

19

Obsługa

3

 

 

Lokalizacja szkoły

Szkoła Podstawowa w Srebrnej znajduje się na terenie gminy Szumowo, położonej   w północno-wschodniej części Polski, w  powiecie zambrowskim, w województwie podlaskim. Gmina obejmuje obszar ok. 140 km i ma charakter typowo rolniczy. Zamieszkuje ją ponad 5000 osób w 20 miejscowościach. Do najbliższego miasta Zambrowa jest 12 km, a do Ostrowi Mazowieckiej 16 km. Oś komunikacyjną regionu stanowi trasa krajowa międzyregionalna nr 8 Warszawa – Białystok – granica Polski, która w niedalekiej przyszłości stanie się międzynarodową drogą ekspresową Via Baltica w ramach transeuropejskiego korytarza transportowego.  Sprzyja to inwestycjom zarówno w rolnictwie jak i w gospodarce. Malownicze obszary leśne ( ok. 3400 ha ) i nieskażone przemysłem środowisko stwarzają znakomite warunki dla rozwoju turystyki i rekreacji.

Na terenie gminy znajdują się 3 szkół podstawowych ( w tym jedna prowadzona przez Stowarzyszenie Edukator z Łomży ) i jedno gimnazjum, a Szkoła podstawowa w Srebrnej jest druga pod względem wielkości.

Wieś Srebrna  jest druga pod względem wielkości na terenie gminy, zaraz po osadzie kościelnej Szumowo. Jej centralne położenie ma duże znaczenie w życiu mieszkańców.

Szkoła jest zlokalizowana w centrum miejscowości, bezpośrednio przy głównej ulicy. W pobliżu znajduje się remiza strażacka, punkt odbioru mleka i sklep spożywczo-przemysłowy.

 

OTOCZENIE SZKOŁY

 

  1. Otoczenie demograficzne.

W szkole uczą się głównie dzieci ze Srebrnej, ale także z okolicznych wsi: najwięcej z Paproci Małej, kilka osób z Pęchratki Polskiej, Łętownicy i Srebrnego Borku.

 

  1. Otoczenie ekonomiczne.

Większość rodziców uczniów prowadzi indywidualne gospodarstwa rolne nastawione głównie na hodowlę bydła mlecznego i trzody chlewnej. Pozostali pracują zawodowo w sektorze usług, budownictwie, handlu i innych zawodach w pobliżu miejsca zamieszkania lub za granicą. Niektóre rodziny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, dlatego otrzymują pomoc finansową i rzeczową z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szumowie (zasiłki, wyprawki szkolne dla dzieci).

 

  1. Otoczenie naturalne.

Szkoła znajduje się na terenie wiejskim, nizinnym, zalesionym. W krajobrazie dominują pola uprawne, łąki i pastwiska, nowoczesne gospodarstwa rolne, murowane domy.

Przez wieś przepływa kilka rowów melioracyjnych, w tym największy -  Łętawka, wpadający do Małego Broku. W pobliżu nie przepływa żadna duża rzeka, dlatego w okresach deszczowej pogody nie występują tu powodzie.

W okolicy nie ma zakładów przemysłowych (jedynie zakład kruszywa w Szumowie, tzw. „żwirownia”). Są to więc tereny czyste pod względem ekologicznym, atrakcyjne turystycznie.

 

  1. Otoczenie technologiczne.

Na terenie szkoły znajduje się plac zabaw dla młodszych dzieci, wybudowany dzięki pozyskaniu środków unijnych. Mogą z niego korzystać wszystkie dzieci podczas zajęć ruchowych na świeżym powietrzu, a także pod opieką rodziców w czasie wolnym po szkole.

W pobliżu szkoły, obok placu zabaw, funkcjonuje oczyszczalnia ścieków, oddana do użytku dzięki staraniom władz gminy Szumowo.

Teren szkolny jest ogrodzony z trzech stron płotem. Jedynie od strony boiska szkolnego nie ma ogrodzenia.

Boisko szkolne, porośnięte trawą, znajduje się od strony południowej i sąsiaduje z polami uprawnymi i łąkami.

Aktualnie budowana jest sala gimnastyczna, która ma zostać oddana do użytku  na początku nowego roku szkolnego.

 

  1. Otoczenie kulturowe.

Dzieci i ich rodzice nie mają na co dzień kontaktu z kulturą czy sztuką. Najważniejszym ośrodkiem kultury jest dla nich szkoła, w której odbywają się imprezy, uroczystości z udziałem całej społeczności szkolnej. Uczniowie mają możliwość uczestniczyć w różnego typu przedstawieniach organizowanych na terenie szkoły, często dzięki artystom obwoźnym.

Organizowane są wyjazdy do miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie, najczęściej na przedstawienia teatralne i pokazy filmowe w kinie oraz na basen w Zambrowie w ramach nauki pływania.

Część dzieci bierze udział w różnorodnych zajęciach w Gminnym Ośrodku Kultury w Szumowie i w miarę możliwości w imprezach organizowanych przez niego.

Większość uczniów i ich rodziców korzysta z usług Gminnej i Powiatowej biblioteki w Szumowie.

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Wrzesień 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Imieniny

REFORMA EDUKACJI