Wszystkie kolory Świata

Zebrana kwota: 880 zł

Liczba uczestników: 40

Opis akcji:

22 WDH Łowcy przygód ze Srebrnej wzięła udział w akcji "Wszystkie kolory świata".

Szkolny koordynator projektów UNICEF Anna Maria Kossakowska przy współudziale drużynowego Marka Tymińskiego przeprowadziła w drużynie harcerskiej ze Srebrnej akcję "Wszystkie kolory świata".

Zuchy i harcerze o akcji dowiedziały się już pod koniec października 2014 r. Wówczas to drużynowi zapoznali ich z celami i programem akcji UNICEF. Dzieci ochoczo wyraziły zgodę na uczestnictwo w projekcie mając na uwadze główny cel akcji - pomoc umierającym dzieciom z Sudanu Południowego. Od tego momentu dzieci w (przeważnie) trzyosobowych zespołach zbierały informacje o wybranym przez siebie kraju.

Podczas kolejnej, listopadowej zbiórki koordynatorzy projektu prowadzili zajęcia edukacyjne o sytuacji dzieci z krajów słabo rozwijających się. Zajęcia miały na celu kształtowanie wśród dzieci postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Nie obyło się bez łez wzruszenia zwłaszcza podczas prezentowanych filmów.

Kolejne etapy sprawiły zarówno koordynatorom jak i harcerzom i zuchom najwięcej frajdy. Na kolejne spotkanie dzieciaki przygotowały prezentacje o wybranych przez siebie krajach świata. Spisały się na medal, bowiem obok prezentacji multimedialnych oraz własnoręcznie wykonanych przez dzieci plakatów i folderów pojawiły się typowe tańce, muzyka, symbole i zabawy. Każda grupa chciała się zaprezentować jak najlepiej, toteż nie zabrakło także przykładów kunsztu kulinarnego - potraw typowych dla mieszkańców prezentowanych przez dzieci krajów świata. Bawiliśmy się wspaniale. Moc była z nami.

Następnie podczas mikołajkowego biwaku drużyny  w dniach 12-13 grudnia 2014 r. przystąpiliśmy do szycia laleczek. Najpierw odrysowaliśmy szablony lal, następnie wycięliśmy wykroje i przystąpiliśmy do szycia. Nie było łatwe. Nie wszyscy skończyli pracę podczas biwaku, więc musieli zabrać lale do domów.

W efekcie powstało 13 lal min. z Polski, Rosji, Francji, Cypru, Brazylii, Hiszpanii, USA, Japonii, Chin, Hawajów, Czech, Włoch i Niemiec.Wszystkie lalki posiadają akty urodzenia. W konkursie na projekt najbardziej oryginalnej laleczki będzie nas reprezentowała lalka z Japonii.

22 stycznia 2015 r. podczas choinki szkolnej odbyła się aukcja laleczek.  Dzięki wspólnemu wysiłkowi druha Marka Tymińskiego, druhny Anny Marii Kossakowskiej, ale przede wszystkim rodziców i dzieci udało się zebrać 880 zł. Aukcja odbywała się w atmosferze radości i autentycznej chęci niesienia pomocy tym, którzy tego potrzebują.

Mamy nadzieję, że nie była to ostatnia aukcja w jakiej uczestniczyliśmy.