Gwiazdka dla Afryki

Zebrana kwota: 181 zł

Liczba uczestników: 40

Opis akcji:

Akcja "Gwiazdka dla Afryki" została przeprowadzona w Szkole Podstawowej w Srebrnej na przełomie grudnia i stycznia 2013/2014r. Koordynatorem akcji była Pani Anna Maria Kossakowska przy współudziale Pana Marka Tymińskiego. Prowadzą oni drużynę harcersko-zuchową - 22 WDH "Łowcy przygód" - działającą przy Szkole Podstawowej w Srebrnej. Do drużyny uczęszcza 20 zuchów oraz około 20 harcerzy ze szkoły podstawowej oraz z gimnazjum.

Zarówno harcerze, jak i zuchy, ochoczo przystąpiły do akcji. Do końca listopada przeprowadzono szereg zbiórek harcerskich i zuchowych, podczas których odbywały się zajęcia edukacyjne wprowadzające uczestników w cele akcji. Dzieci nie tyko dowiedziały się podstawowych informacji o Sierra Leone, ale także obejrzały filmy i prezentacje przedstawiające z jakimi problemami boryka się mieszkająca tam ludność. Niektórzy wzruszyli się do łez, inni postanowi od razu zacząć działać.

W dniach 13-14 grudnia zorganizowano biwak drużyny w Szkole Podstawowej w Srebrnej. Wieczór 13 grudnia i poranek 14 grudnia harcerze i zuchy poświęcili na przygotowanie prezentów dla dzieci z Sierra Leone. Były to pudełka w różnych formach: kwadratowe, w kształcie choinek, cukierków, a każde z nich ozdobione było rozmaitymi materiałami: naklejkami, kokardami, brokatami,  cekinami itp. Dzieciaki miały przy tym sporo frajdy. W nagrodę za wkład włożony w pracę, dzieciaki dostały na kolację pizzę.

Teraz pozostało nam już tylko sprzedać prezenty. Szczęśliwym trafem w czwartek 23 stycznia 2014 roku odbywała się w naszej szkole choinka, podczas której drużyna postanowiła sprzedać podarunki. Wyznaczono półgodzinne dyżury. Każdy zuch i harcerz sprawdził się w roli sprzedawcy i społecznika, bo drużyna zebrała łącznie 181,05 zł (sto osiemdziesiąt jeden złotych i pięć groszy).

Największym dla nas osiągnięciem i  radością był fakt, że dzieciaki bardzo chętnie przystąpiły do akcji, zaangażowały się w nią całym sercem i sprawiło im to wiele radości.