Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Godzina dla Ziemi

Utworzono dnia 15.03.2015

           GODZINA DLA ZIEMI 2015

                                     

                           


Tegoroczna Godzina dla Ziemi WWF, czyli międzynarodowa akcja, znana przede wszystkim z symbolicznego gaszenia świateł, w tym roku potrwa cały marzec.

W tym roku podpisujemy apel w sprawie ochrony morświna. Dlatego tegoroczna Godzina dla Ziemi WWF odbędzie się pod hasłem „Godzina dla morświna. Bądź moim głosem. Pomóż”.

Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, razem z morświnem, będą podróżować po Polsce, zbierając nie tylko podpisy pod apelem, ale też informując polskie społeczeństwo o istnieniu tego niezwykłego ssaka. W tym roku akcja przybrała inny wymiar i rozwiązujemy konkretny problem ekologiczny.  Ambasadorem akcji jest znany polski aktor, Marcin Dorociński.

Morświn, wraz ze swoimi opiekunami, odwiedzi 21 polskich miast.: Bydgoszcz (16.03), Toruń (17.03), Białystok (19.03), Olsztyn (20.03), Sopot (22.03), Elbląg (23.03), Szczecin (25.03), Słupsk (26.03).

Ostatnim miastem na trasie morświna będzie Gdynia, gdzie morświn dotrze 28 marca. To właśnie w Gdyni odbędzie się finał Godziny dla Ziemi WWF, kiedy to morświn symbolicznie wróci do Bałtyku. A my o 20.30 pogasimy światła na symboliczną godzinę.

Morświn jest jedynym gatunkiem waleni stale występującym w Morzu Bałtyckim. Jego populacja została oszacowana na około 450 osobników. Bez szybkiego podjęcia działań na rzecz ich ochrony, przyszłość morświnów w Bałtyku jest zagrożona. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała bałtycką populację za krytycznie zagrożoną wyginięciem. Niestety morświny nadal giną. Co roku Błękitny Patrol WWF odnajduje martwe zwierzęta wyrzucone na brzeg.

Jednym z największych zagrożeń dla morświna jest przyłów, czyli przypadkowe zaplątanie w sieci rybackie. Bardzo niebezpieczne dla przetrwania gatunku są również zakłócenia akustyczne, płoszące zwierzęta z ich siedlisk. Wzrost natężenia transportu morskiego, detonacje na morskich poligonach i rozwój agresywnej turystyki motorowodnej, to kolejne czynniki, które mają negatywny wpływ na przetrwanie morświna. Ssak ten jest też narażony na szkodliwe oddziaływanie toksycznych substancji, które trafiają.

Przez cały miesiąc możemy faktycznie pomóc tym ssakom. Wystarczy złożyć podpis pod apelem na stronie godzinadlaziemi.pl oraz podzielić się informacją o naszej akcji i morświnie z innymi.

Podpisać apel oraz poznać więcej szczegółów dotyczących akcji można na stronach: www.godzinadlaziemi.pl i www.facebook.com/WWFpl . Głosujcie! Nie ma czasu do stracenia.

Biuletyn Informacji Publicznej

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

REFORMA EDUKACJI