Było o nas głośno...

Harcerze ze Srebrnej pomagają dzieciom z Afryki

edukacja

26.01.2015 r., godz. 06.15

Szkoła Podstawowa w Srebrnej jako jedyna w powiecie zambrowskim i jako jedna z 27 placówek edukacyjnych w województwie podlaskim realizuje projekt UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”.

W miniony czwartek, 22 stycznia podczas choinki szkolnej w Szkole Podstawowej w Srebrnej odbyła się aukcja szmacianych laleczek prowadzona w ramach projektu UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Dzięki wspólnemu wysiłkowi druha drużynowego Marka Tymińskiego, druhny Anny Marii Kossakowskiej, rodziców oraz przede wszystkim harcerzy i zuchów z 22 Drużyny Harcerskiej „Łowcy przygód” ze Srebrnej udało się zebrać 880 złotych.

Głównym celem projektu UNICEF jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury oraz pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne.

Pierwszym etapem projektu było prowadzenie przez drużynowych zajęć edukacyjnych na temat sytuacji dzieci w krajach słabo rozwijających się. Następnym zbieranie informacji o wybranym kraju świata i przedstawienie ich na zbiórkach harcerskich. Podczas kolejnych etapów harcerze i zuchy własnoręcznie przygotowali 13 laleczek, które później trafiły na licytację. Całkowity dochód z aukcji zostanie przekazany na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym, Sierra Leone i Czadzie.

Każda z licytowanych laleczek posiadała akt urodzenia: imię, historię, pasję, datę i miejsce urodzenia. W aukcji wzięło udział kilkunastu rodziców. W ogólnopolskim konkursie, w którym do wygrania będzie koncert Ambasadora Dobrej Woli UNICEF Majki Jeżowskiej, drużynę harcerską ze Srebrnej będzie reprezentowała lalka z Japonii.

- „Przez takie akcje uwrażliwiamy bardzo szerokie grono osób na potrzeby tych, którzy takiej pomocy potrzebują. Chodzi o to, żeby być empatycznym w stosunku do innych, żeby uratować życie biednych dzieci, w myśl zasady jedna lalka - jedno życie" - powiedział Marek Tymiński, drużynowy 22 DH „Łowcy przygód” ze Srebrnej.

Warto dodać, że „Wszystkie kolory świata” to już drugi projekt UNICEF, do którego dołączyła 22DH „Łowcy przygód” ze Srebrnej. W ubiegłym roku drużyna uczestniczyła w akcji „Gwiazdka dla Afryki”.

Wszystkie kolory Świata

Utworzono dnia 01.02.2015, 20:06