Światowy Dzień Ziemi

Utworzono dnia 23.04.2021

Dnia 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe święto ekologiczne na świecie zapoczątkowane w 1970 roku. Celem tego wydarzenia jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie, a także budowanie odpowiedzialności za planetę, na której wszyscy żyjemy. W Polsce pierwszy raz Światowy Dzień Ziemi obchodziliśmy w roku 1990. Dziś, 31 lat później, w Święcie Ziemi, bo tak też nazywany jest ten dzień, biorą udział już 192 kraje. Tegoroczne hasło brzmi: „Przywróć naszą Ziemię”. Zachęca ono do angażowania się w postawy proekologiczne na co dzień. Ludzie produkują mnóstwo odpadów, zanieczyszczają środowisko i zapominają o tym, że Ziemia nie jest tylko ich domem, ale także wielu innych żywych organizmów. Dobrostan naszej planety zależy od nas, dlatego zmieniając nawyki, możemy przyczynić się do polepszenia warunków życia.

Zachęcamy do obejrzenia filmów, do których linki podajemy poniżej. Mogą okazać się pretekstem do dyskusji o odpowiedzialności za naszą planetę:

• dla klas 0 – 4, kliknij w tytuł -  A Whale's Tale | Hope Works
    (#w grupie siła #razem możemy więcej #nie każdy plastik jest recyklingowany #zanieczyszczenia mórz i oceanów)

• dla klas 5 - 8, kliknij w tytuł - "Ice Pepper"

(#zysk kontra dbanie o planetę #krótkowzroczność #ocieplenie klimatu)

Bądź EKO nie tylko od święta!

Jak poprawić kondycję naszej planety Ziemi? Po pierwsze segregujmy śmieci, bo to pozwoli na odzyskiwanie surowców do powtórnego użycia i sprawi, że zmniejszy się ilość odpadów na wysypiskach. Po drugie zużywajmy mniej wody. Zasoby wody pitnej kurczą się w bardzo szybkim tempie i już dziś w wielu krajach, za sprawą wysychania podziemnych zbiorników, występuje problem suszy geologicznej. Warto także pomyśleć o ograniczeniu zużycia energii, a prąd pozyskiwać ze źródeł odnawialnych – słońca lub wiatru. Przede wszystkim jednak ograniczmy ilość zużywanego plastiku oraz postarajmy się zmniejszyć ilość spalin emitowanych do atmosfery. Wybierajmy częściej rower i postawmy na rozwój elektromobilności. Zastosujmy w codziennym życiu podane wskazówki: https://www.youtube.com/watch?v=WqBB4CXrZwM

Zachęcamy wszystkich do prowadzenia ekologicznego stylu życia. Pokażmy, że potrafimy dbać o naszą planetę. Mamy ją przecież tylko JEDNĄ!

Uczniowie klasy II zapraszają do obejrzenia zdjęć prac plastycznych wykonanych
z okazji Dnia Ziemi.

Uczniowie klasy II i VIII