Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Utworzono dnia 25.11.2020

Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Szkole Podstawowej w Srebrnej w formie zdalnej i stacjonarnej

,,JEŚLI USUWA SIĘ Z ŻYCIA MIŁOŚĆ I ŻYCZLIWOŚĆ,  TO USUWA SIĘ WSZELKĄ PRZYJEMNOŚĆ”.

Cyceron (106 - 43 p.n.e.)

(sławny rzymski mówca i pisarz, autor mów sądowych i politycznych, a także traktatów filozoficznych m.in.

"O powinnościach”, "O najwyższym dobru”)

Życzliwość bez wątpienia odgrywa doniosą rolę w codziennym życiu każdego człowieka. Przychylne nastawienie do świata, uśmiech, miłe słowo, uprzejmy gest, potrafią wprowadzić  w dobry nastrój oraz sprawić, że ludziom wokół lepiej się żyje.

Doskonałą okazję do rozpowszechniania idei ludzkiej serdeczności stał się Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, który w Polsce obchodzony jest 21 listopada.

W naszej szkole nauczyciele i uczniowie od dawna czynią starania, aby wprowadzić modę na codzienną życzliwość i kulturę osobistą, a nie tylko w tym jednym dniu w roku.

W tym roku szkolnym Dzień Życzliwości miał inną formę jak w poprzednim ( zdalną w kl. I-VIII i stacjonarną w ZWP i OP). Nie wszyscy spotykamy się realnie w szkole, ale to nie zwalnia nas z obowiązku pamiętania o zasadach dobrego wychowania również w świecie wirtualnym.

Wychowawcy i nauczyciele zapoznawali uczniów z historią i ideą tego święta, rozmawiali w jaki sposób można okazać życzliwość, następnie uczniowie kl. I-III mieli samodzielnie wykonać EMOTIKONA symbolizującego radość i życzliwość. Prawie wszyscy uczniowie i nauczycieli ubrali bluzki w kolorze żółtym.

Nasze przedszkolaki razem ze swoimi paniami przyłączyły się do tego niezwykłego święta w formie stacjonarnej.  Ten dzień był wspaniałą okazją do tego, aby przypomnieć dzieciom ,,magiczne słowa”- proszę, dziękuję, przepraszam, których używanie świadczy o naszej kulturze i tym, że umiemy się ładnie zachować. Przedszkolaki złożyły swoim paniom i sobie nawzajem  obietnicę związaną z życzliwym zachowaniem. Dzieciaki przy wesołej muzyce własnoręcznie wykonały emblemat życzliwości, które posłużyły do wykonania łańcucha życzliwości. Tego dnia oprócz mówienia miłych słów i rozdawania uśmiechów, dzieci przygotowały laurki dla pań i dyrekcji.

Taki dzień jak ten przypomina nam, że warto się zatrzymać i uczynić drobny gest życzliwości  w stronę drugiego człowieka- nie tylko od święta. Bycie miłym, dobrym, życzliwym, pozdrawianie się, pomocna dłoń  ma moc uszczęśliwiania-nie tylko tego obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje. Pozytywna energia, którą wypuścimy w świat do ludzi-wróci do nas ze zdwojoną mocą.

,,Koleżanko i kolego

Bądź życzliwy dla każdego

Bo życzliwość się opłaca

I w dobroci do nas wraca’’.

Organizator akcji :opiekun szkolnego koła PCK

Anna Mioduszewska